Influencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Dİjİtal Pazarlama, Sanat ve Tasarım
27 Kasım 2020/Yazar: itworks!
Influencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılmalıdır?

Influencer marketing son dönemlerde markaların oldukça yaygın bir şekilde kullandığı bir pazarlama türü haline geldi. Influencer marketing, doğru markalar için Influencer’ların seçilmesiyle başlayan ve samimi bir şekilde yapılmasının oldukça önemli olduğu bir süreçtir. Markaların kendi stratejileriyle ve görüşleriyle örtüşen Influencer’lar ile çalışmaları gerekir.

Çalışılan kişilere markaların gerekli tüm materyalleri göndermeleri ve sonrasında bu kişilerin markalara ait belirli ürünleri veya markanın kendisini doğal ancak anlaşmalı olduğunu belirten bir biçimde tanıtmaları beklenir. Böylece takipçileri de markadan veya üründen haberdar olacak ve satın alma işlemine geçme ihtimalleri yüksek olacaktır.

Mutlaka okuyun: Viral İçerikler ile Kitlelere Ulaşmak

Influencer Marketing Nedir?

Influencer marketing, temel düzeyde etkileyicilerden  özel bir sosyal takipçiye sahip olan ve kendi alanlarında uzman olarak görülen bireylerin onaylarını ve üründen bahsetmelerini kullanan bir tür sosyal medya pazarlamasıdır. Influencer pazarlaması sosyal etkileyicilerin takipçileriyle oluşturdukları yüksek güven nedeniyle çalışır ve onlardan gelen öneriler, markanızın potansiyel müşterileri için bir sosyal kanıt olarak kabul edilir.

image.jpeg

Çünkü onlar kişilerin sorularına cevap verir, hayatları daha ulaşılabilirdir. Eğer niş Influencer marketing yapıyorsanız genelde alanında uzman kişilerdir ve takipçilerini etkileme oranları çok yüksektir.

Fenomenler ile İletişime Geçmek!

Instagram, YouTube, Twitter gibi sosyal mecralarda fenomen olan Influencer’lar ile iletişime geçmek için doğrudan bir yöntem kullanamazsınız. Özellikle çok tanınan ve bilinen Influencer’lar genellikle ajanslar ile çalışmaktadırlar. Dolayısıyla onlarla çalışmak için genellikle ajanslar ile iletişime geçmelisiniz. Bu şekilde markanız için de daha uygun ve kapsamlı bir paket satın almanız mümkün olabilir.

image.jpeg

Eğer daha küçük çaplı Influencer’lar ile çalışmak istiyorsanız onlarla doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Eğer markanızı en uygun temsil edeceklerine inanıyorsanız Influencer marketing muhtemelen sizin için doğru bir yatırım olacaktır. Takipçileri ile etkileşimleri yüksek olan Influencer’lar markanızı öneren olarak etkileyiciliklerini ortaya koyacaklardır.

iletisim.png

TikTok Organizasyonları

TikTok gençler arasında yani Z kuşağı için oldukça popüler hale gelmiş bir platform. Bu aynı zaman da Z kuşağına erişmek isteyen markalar için çok iyi bir fırsat teşkil ediyor ki markalar da artık bunu görmeye başlamış durumdadır. Markanızın özellikle yeni nesile ulaşmasının kolay ve etkili bir yolu da TikTok üzerinde yapacağınız marketing çalışmalarıdır. TikTok pazarlama çalışmaları ile milyonlarca gence oldukça düşük bütçeler ile ulaşabilir, markanızın tüm tanıtım faaliyetlerine büyük bir destek alabilirsiniz.

image.jpeg

TikTok’ta çokça yer alan Challange’lar ve gençler arasındaki trendler bu platforma girmek isteyen markaların da kullanacağı taktikler olabiliyor. itworks! Creative Content Company, influencer marketing çalışmaları esnasında bağlantılı olduğu onlarca farklı önemli influencer ile markanızı buluşturabilir. Bizimle iletişime geçerek çalışmalara hemen başlayabilirsiniz. itworks! ile mümkün.

PAYLAŞ

itworks!
itworks!
YAZAR

itworks! etkinlik & organizasyon, tüketici deneyimi ve dijital pazarlama alanlarında 2015 senesinden bu yana alanında uzman ekibiyle hizmet veriyor.